Почетна Вести Муслиманите од Шпанија го осудија тероризмот
Муслиманите од Шпанија го осудија тероризмот

Муслиманите од Шпанија го осудија тероризмот

173
0

Муслиманската заедница во градот Рипол во северна Шпанија ги осуди неодамнешните терористички напади во Барселона и Камбрилс, за кои се верува дека го извршија Мароканци од тој град.

Во пораката објавена на џамијата во Рипол, исламската заедница вели дека сочувствува со семејствата на жртвите и изразува солидарност со Барселона, Каталонија и Шпанија.

Претходно стотина припадници на муслиманската заедница во Барселона се собраа на улицата Рамблас за да пратат порака дека они не се терористи.Притоа извикуваа пароли „Ние не сме терористи“ и „Исламот е мир“.

/MAKFAX

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *