Почетна Вести Муфтијата на Бугарија се поклони пред бугарското знаме
Муфтијата на Бугарија се поклони пред бугарското знаме

Муфтијата на Бугарија се поклони пред бугарското знаме

181
0

Главниот муфтија на исламската верска заедница во Бугарија, Мустафа Хаџи бил дел од државната прослава на 3 март, националниот ден на Бугарија.

Муфтијата учествувал и во официјалниот дел каде ги поздравил Претседателот, Спикерот на парламентот, Премиерот и Бугарскиот патријарх Неофит.

Верските лидери учествувале во церемонијата на свеченото подигање на националното знаме пред споменикот на незнајниот јунак и учествувал во свечената поворка пред Народното собрание.

-Во историскиот календар на Бугарите има датуми и настани, кои го промениле во основата патот на нашиот народ. Ние слободните Бугари, денеска го одбележуваме крајот на Руско-турската ослободителна војна. Денеска оддаваме пошит на херојската саможртва на сите оние кои го дале својот допринос за бугарската лобода, изјавил Бугарскиот претседател, Росен Плевнелиев.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *