Почетна Галерија Литургија во Свети Наум
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Литургија во Свети Наум

365
0

„И ние, кои сме собрани во овој свет манастир, кој од страна на св. Наум Охридски бил посветен на светите небесни сили, да се обратиме со искрена молитва кон овие невидливи духовни сили. Тие да бидат наши ангели чувари, пазители, водители, за да можеме да го изодиме нашиот христијански од по вистинскиот пат. По патот Христов којшто води онаму каде што чезнее секоја христијанска душа.“  Оваа порака ја испрати Митрополитот Дебарско-кичевски, г. Тимотеј од прославата на празникот за Свети Архангел Михаил во манасторот Свети Наум Охридски.

Вчера, на 21 ноември, кога црквата го чествува празникот „Собор на светиот Архангел Михаил и другите бесплотни Сили“, во манастирот „Св. Наум Охридски“ во Охрид, била отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствувал Митрополитот Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, игумен на манастирот и свештеници на епархијата.

ГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *