Почетна Вера МПЦ-ОА Света Лидија Македонка доби црква во Македонија
crkva lidija
crkva lidija 1
crkva lidija 2
crkova lidija 3
crkva lidija 4
crkva lidija 5
crkva lidija 6
crkva lidija 7

Света Лидија Македонка доби црква во Македонија

1.49K
1

Шест владици на МПЦ-ОА, сите од поновата генерација архиереи, денеска ја осветија новата црква во Свети Николе, дел од Брегалничката епархија, која го носи името Света Лидија Македонка.

Покрај, надлежниот Митрополит г. Иларион, потпис на повелбата ставија и Европскиот г. Пимен, Тетовско-гостиварскиот г. Јосиф, Кумановско-особовскиот г. Григориј, владиката во пензија г. Јосиф и стопбискиот епископ, г. Јаков.

Ден пред да биде осветен новиот храм во градот Свети Николе, Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од Брегалничката Епархија, отслужи вечерна богослужба и изврши освет на камбанаријата при новиот храм „Св. Лидија Македонка“.

Коментар(1)

  1. За да прераснете во првата верска информативна агенција во Македонија, прво треба да сте информирани барем за Македонија. Македонија одамна има добиено храм на Св. Лидија. Во Битола … прво проверете пред да пишувате што годе … и вака не е проблем, но ова е далеку од агенција …

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *