Почетна Верски буквар Комитска вечера
Комитска вечера

Комитска вечера

842
0

Во деновите на велигденскиот пост, честопати се разменуваат рецепти за посна храна. Религија.мк, следниот период ќе се обиде да ви презентира неколку идеи што вкусно да подготвите дома, а да не го нарушите постот, секако ако сте се одлучиле да постите.

Потребни состојки

Два страка праз

200 грама свежи шампињони

Бибер во зрна

Вегета

Зачини

Сушен штавел и коприва

Начин на подготовка

За 4 лица – Се сече празот на четвртинки за (варење, пржење ) во тенџере. Се вари\пржи на вода и по желба маслиново масло (7-10) минути.

Кога ќе спласне се додаваат 200 грама свежи печурки-шампињони исечени на четвртинки и заедно се варат\пржат уште 6-8 минути.

Потоа смесата се става во мало тавче се меша со бибер во зрно, вегета, сол по вкус, по можност убаво влијае и со сушен штавел и коприви кои се додаваат…

Се пече 7-10 минути на 220 степени.

Пробајте, многу е вкусно…

/испратено од Игор

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *