Почетна Вести Свет Исламската држава презеде одговорност за ужасниот напад врз џамијата во Авганистан
Исламската држава презеде одговорност за ужасниот напад врз џамијата во Авганистан

Исламската држава презеде одговорност за ужасниот напад врз џамијата во Авганистан

149
0

Терористичката организација Исламска држава ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад врз џамија во североисточната авганистанска провинција Кундуз, објави групата.

Во нападот на џамијата загинаа стотина луѓе.

Џамијата ја користеа верници од малцинската шиитска муслиманска заедница,.

На местото беа испратени специјални единици, а очевидци велат дека експлозијата се случила за време на традиционалната петочна молитва.

Во Авганистан беа пријавени неколку напади во последните недели, вклучително и еден врз џамија во Кабул, за што одговорност презеде Исламската држава.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *