Почетна Вера МПЦ-ОА Иселеник од Холандија дојде за Водици и го фати крстот во Струга
Иселеник од Холандија дојде за Водици и го фати крстот во Струга

Иселеник од Холандија дојде за Водици и го фати крстот во Струга

338
0

Томче Голабоски, стружанец иселеник кој живее во Холандија, беше најсреќниот меѓу стотината верници кои скокнаа во водите на Црн Дрим и го фати Чесниот крст што во осветените води го положи владиката Тимотеј, митрополитот на Дебарско-кичевската епархија.

На свеченоста по повод Богојавление Водици и осветувањето на водите на Дрим присуствуваше и претседателот на Владата Зоран Заев, кој на граѓаните им го честита празникот, посакувајќи им здравје, среќа и напредок.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *