Почетна Вести Епископот Тихон во придуружба на Архиепископот Стефан

Епископот Тихон во придуружба на Архиепископот Стефан

861
0

Викарниот епископ на Рускиот Патријарх, кој е во дводневна посета на Македонија денеска во придружба на Архиепископот г.г. Стефан и епископот Хераклејски г. Климент бил во посета на неколку македонски духовни светилишта. Со Епископот Тихон бил и Претседателот Ѓорге Иванов.

Сите заедно го посетиле манастирот Свети Наум, каде домаќин им бил игуменот, Архимандритот Нектариј. Рускиот епископ го посетил и Плаошник, како и неколку други локации во Охрид.

Епископот Тихон искажал огромна почит за животот на Македонската православна црква и бил воодушевен од македонските духовни светилишта.

ГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *