Почетна Вести Џамиите на ИВЗ во Охрид ќе бидат обновени
Џамиите на ИВЗ во Охрид ќе бидат обновени

Џамиите на ИВЗ во Охрид ќе бидат обновени

203
0

Наскоро ќе почне реконструкцијата и обновата на џамиите на ИВЗ во Охрид. Проектот ќе се одвива во соработка меѓу Исламската верска заедница и институцијата „Завод и Музеј Охрид“.

ivz-zavodВо средата во просториите на ИВЗ бил потпишан и договорот помеѓу Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи и директорката на музејот Охрид Тања Паскал Бунташеска.

Средствата за обновата на џамиите се плод на соработката на ИВЗ и Дијанетот на Република Турција.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *