Почетна Вести Европа Чапнин: Света Русија, жедна за крв го уби Навални
Чапнин: Света Русија, жедна за крв го уби Навални

Чапнин: Света Русија, жедна за крв го уби Навални

1.56K
5

Познатиот теолог и публицист Сергеј Чапнин, на фејсбук објави коментар за смртта на рускиот опозиционер Алексеј Навални. Вели Навални е убиен од Света Русија, истата која врши убиства и на Украинци и на Руси.

Кој го уби Алексеј Навални? Го имам одговорот, но нема да ви се допадне. Многу е едноставно: *Алексеј Навални беше убиен од Света Русија* Истата Света Русија која убива Украинци, Руси и многу, многу други. И не се работи за крвта. А не за (нео) империјата. Станува збор за толку исклучителна жед за моќ која станува религија и бара човечки жртви. Дали мислите дека човечката жртва е само во хорор филмовите? Не, религијата на Света Русија е пример за религија која секојдневно бара човечка крв. Можеби, не одамна, мислевте дека религијата на Света Русија е некако поврзана со православието. Но не, не е поврзано. Беше во овча облека. И молитвата за победа на Света Русија, составена од патријархот Кирил, е молитва за убивање и Навални. Буквално, без метафора. На Света Русија не и треба жив Навални, таа апсолутно бара да го жртвува, како десетици/стотици илјади други луѓе, не помалку скапоцени во очите на Бога. Православните свештеници кои одбиваат да ја прочитаат оваа молитва го разбираат морничавото значење на нејзината „победи“. И тие што ја читаат после литургијата се среќни, бидејќи веднаш по Бескрвната жртва, се молат и ги повикуваат своите собранија да се молат и сите нови и нови човечки жртви да се принесат пред олтарот на победата на Света Русија. Важен е и разговорот за тоа кој и како ја претвори Света Русија во Молоха. Но, уште поважно е да не учествувате во работите на темнината. Да кажеме директно: Света Русија е бескомпромисен непријател на Црквата, непријател на секој човек, затоа што тој е секој од нас! Можеби е следната жртва, напиша Чапнин на фејсбук.

Коментар(5)

 1. Безначајниот лик од руската опозиција со исклучително мал процент приврзаници кого ЦИА го избра за оспорувач на легитимната победа на Владимир Путин на последните претседателски избори во Руската Федерација пред некоја година во режија на антируската меѓународна мафија се обиде да го инсценира неговиот наводен атентат (неуспешно, бидејќи сите негови движења во односниот ден беа јавни и снимени од безбедносните камери на јавните површини и простории во кои се движел, па се покажа дека неговиот најблизок соработник активист лично се грижел за неговото јадење и пиење). Тогаш сепак за него Германците се подадоа (покажаа необично жив интерес) и испратија специјален авион (слично како Бугарите за натурализираниот, професионален Бугарин од Охрид неодамна во Македонија) и по неколкумесечни истражувања поставија теза дека веројатно бил отруен, иако признаа дека не нашле никаков научен (лабораториски) доказ за своите тврдења, создавајќи добро напумпана меѓународна фама и тензија во самата Русија за да му ја зголемат популарноста како на веќе надежен пулен. А тој пак, навалувачот Навални, се понадева на таа исконструирана празна слава и помисли дека руските власти нема да ја активираат условната казна за проневера поврзана со брендот Ив Рошар, казна која подразбира ненапуштање на земјата (а му беше понуден од страна на руските власти рок за враќање којшто не го испочитува, како еден вид селебрити со силиконски крилја кој за миг помисли дека е недопирлив за органите на правдата). Значи, така се најде во затвор. Сигурно неговите западни покровители очекуваа дека таму во руските затворски келии ќе го негуваат како ретка ѕверка на која не смее влакно од главата да и’ фали, или уште подобро, дека ќе му дозволат слично на нашата специјална Катица Јанева дење да шета и да си печали, ноќе само да си преспива во затвор (искрено, не знам дали дотолку надеж имал Западот за судбината на Навални, Русија сепак не е Северна Македонија). Но, што да се прави! И среброљубието и властољубието и предавството си имаат цена, а животот во робија не е лесен. Некој живее, некој умира, но важно е кој за што живее и кој за што умира… барем за нас православните.

 2. Колку треба да си демоноопседнат за да ликвидираш некого поради тоа што различно размислува од тебе?

  Колку треба да си демоноопседнат за да затвориш очи пред убиство? Па уште и да се потпишуваш како “чистокрвен” православец.

  Очигледно руското општество и Црква не заслужуваат ништо подобро штом не знате да му се спротистават на демонот од нивниот двор.

  Сталин, Тито, Живков, Хрушчов, Ким, Пиноче, Хитлер, Путин… Се е тоа исто. Единствено мали незначителни нијанси се во прашање.

  Затоа не благодарам за вакво евтино руско квазиправославие. Не ова русково не е мое православие. Не го сакам. Сепак православието е љубов.

 3. Навални не е убиен. И неговото нарушено здравје пред неколку години и неговата смрт денес неговите блиски соработници сакаат да ги злоупотребат за својот квислиншки политички активизам. Луѓе кои се спремни да ја продадат Татковината за грст сребреници многу полесно се одлучуваат да ја манипулираат смртта на своите. Тоа го прават и квислинзите украински, кои од Украина направија кутра, заробена држава, за џебовите на дузина предавници и на дузина произведувачи на течен гас во САД. Нема тоа ништо заедничко со Православието. Ниту со некоја болшевичка ниту со некоја десничарска или тоталитаристичка идеологија. Чиста, корпоративна алчност. Војната во Украина почна како војна меѓу Велика Британија и САД (поточно меѓу две компании од овие земји кои се натпреваруваа за експлоатација/development на огромното новопронајдено поле со шкрилци за производство на течен гас во Донбас). Откако тендерот го доби британската компанија, Американците заедно со домашните квислинзи од највисоките ешалони во украинската власт одговорни за бизнисот со гас извршија државен удар на Мајдан, истовремено испраќајќи бомбардери во односната област за да го спречат отпорот на населението кое се спротистави на коруптивната зделка на нивна територија. Веднаш потоа британската компанија што го доби тендерот од безбедносни причини се повлече (свесна дека не може да се бори со многу посилниот веќе не деловен, туку милитантен противник) а нејзиниот американски конкурент влезе како изведувач на проектот, со промптно именување на Џозеф Бајден за управен директор на бордот на компанијата. Оттогаш е инсталирана и украинската неонацистичка струја во општеството, како идеолошко покритие за уцените кон Руската Федерација како силна конкуренција на патот на брзото богатење на вмешаните страни во новиот бизнис. Украинските министри за гас и енергетика дури воспоставија и коруптивни шеми со кои создадоа реверс од кривини од по 1,5 km од рускиот гасовод кој минува покрај унгарско-словачката граница за да влезе во Украина и да овозможи реверзибилно протекување на гасот заради барања за високи дивиденди од руските компании (бројките би ве изненадиле). Овие не се информации од руски, туку од украински извори (поточно од анализите на Олга Шукаревскаја, тогашен украински дипломат). Зошто инаку челниците на денешната администрација на САД би биле против секакви преговори на украинските власти со руските, против секаков компромис на територијален план, а за истурање милијарди американски државни пари во борба до последниот Украинец?! Парите што го вложува во војната таа американска елита се процент од државниот буџет, а парите што се слеваат во нејзините приватни џебови се од бизнисот со течен гас кој им е сигурен додека трае војната со Русија.

 4. Аха, Анџо,
  веројатно ставаат ставаат и чипови во ковид вакцините. Сите со ковид вакцини сме чипирани.
  А и земјата одамна е докажано дека е рамна. Плус во днк гените на секое новородено дете има генетски материјал од сите партнери кои ги имала мајката. За вонземјаните и 5G мрежата веќе никој не се сомнева.
  Се е тоа една страшна еврејско – неолиберална завера на Ватикан, Вашингтон и неговите слуги.
  Е Анџо, Ангелино…

 5. Кога луѓето жедни за победа на каузата што ја следат ќе се најдат немоќни пред аргументите на мислители што ја оспоруваат и побиваат таа кауза, почнуваат да се бават со претпоставки и со лични прозивки, глибејќи во уште поголема кал, зашто секако им недостасуваат суштински информации дури и за личноста со која спорат и сакаат да ја омаловажат (жедат е опасна работа!). Светите Отци рекле дека разликата меѓу просветлениот и затемнетиот ум е во тоа што последниов гледајќи во еден отсечок од стварноста мисли дека ја гледа севкупната вистина за настаните, за битијата и за Битието како такво. Рекле и дека самопознанието и богопознанието се неразделни категории: човек Го познава Бог (а со тоа и длабините, висините, ширините на сето Создание) толку колку што се познава себеси, и обратно. Се разбира, може да се разговара и надвор од тие основни, онтички димензии. Заслужувате мала награда откако се потрудивте добро да ме насмеете. Значи, знајте дека секојпат кога ќе ме наречете ”Анџо” моето скромно животно искуство ми кажува дека терапијата дејствува, но иако е штетата добро таргетирана, раната многу боли. Чувајте се од ѓаволот, во секој случај. Може да Ве прелаже и за други нешта, а цената на заблудата еднаш ќе биде исклучително висока.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *