Почетна Вести Христијанство Благодатниот оган стаса во Софија, епископот Јаков патува кон Македонија

Благодатниот оган стаса во Софија, епископот Јаков патува кон Македонија

409
0

Бугарскиот влади авион, со кој патуваат Митрополитот Старозагорски Кипријан од БПЦ и Стобискиот епископ Јаков од МПЦ, од Еруслам слета на аеродромот во Софија со Благодатниот оган.

Веднаш потоа Епископот јаков со истиот владин авион на Бугарија ќе замине за Скопје, каде на аеродромот ќе го пречека Архиепископот г.г Стефан и претставници на епархиите на МПЦ-ОА.

Потоа Благодатниот оган ќе биде однесен во сите цркви и манастири на МПЦ-ОА:

За прв пат во поновата историја, македонски епископ беше дел од делегацијата на БПЦ во Ерусалим.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *