Почетна Вера Аџиите стигнаа во Мека
Аџиите стигнаа во Мека

Аџиите стигнаа во Мека

209
0

Последната група аџии од Македонија синоќа допатуваа во Мека. А денеска им се придружија на другите аџииво молитвите и другите ритуали. Ова го соопшти Генералниот секретар на ИВЗ, Ирсал Јакупи, кој  ги води аџиите од Македонија во годишниот ритуал во Саудиска Арабија, на кој учествуваат милиони муслимани од светот.

„Околу 840 аџии кои отпатуваа во организација на ИВЗ на РМ, се сместени во хотели и се чувствуваат добро. По пат поминаа добро и сега започнаа со обврските. Ова нема да го заборават никогаш во животот, тоа е аџилакот“, изјави Јакупи.

/ТВ21

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *