Почетна Вести Европа Монах приведен на аеродром со лажен бугарски пасош
Монах приведен на аеродром со лажен бугарски пасош

Монах приведен на аеродром со лажен бугарски пасош

553
0

Монах од Света Гора бил задржан на аеродромот во Киев, откако властите  утврдиле дека бугарскиот пасош кој го користел бил фалсификат.

Тој сакал да се качи на летот од Киев за Истанбул. Монахот бил украински државјанин, но исто така поседувал и руски пасош. Тој изјавил дека служел на Света Гора, а бугарскиот пасош ми бил неопходен за да патува слободно во Европската Унија.

Неколку дена претходно во медиумската јавност во Украина главна тема беа бугарските пасоши за украинските државјани и тоа дека за 3.000 евра за Украинците и 4.000 евра за Русите биле издавани вакви пасоши.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *