Почетна Празници Денеска се појавува светиот крст во Ерусалим
Денеска се појавува светиот крст во Ерусалим

Денеска се појавува светиот крст во Ерусалим

394
0

Верски календар 20 мај

МПЦ-ОА/ Спомен од појавувањето на чесниот крст во Ерусалим.

spomen krstДенес се празнува споменот за појавата на чесниот крст во девет часот наутро над Голгота. Чесниот крст се појави на небото и се простираше се до Маслиновата гора, во времето на партијархот Кирил и во времето на царот Констанс кој беше наклонет кон аријанската ерес. Со ова чудесно појавување на крстот кое се случи на денешен датум во 357 година, се покажа дека христијанската вера не е во светските мудрувања, туку во силата божја покажана преку чудата и неброените знаци.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *