Почетна Уредник

Уредник

Иларион им одржа лекција на Србите: Кога го видов погребот на Амфилохиј, знаев дека набрзо ќе има уште еден погреб

Уредник 0
0
446
За тоа колку е алармантна ситуацијата во СПЦ говори и митрополитот Иларион Алфеев, втор човек на Руската православна црква (РПЦ) и еден од водечките православни теолози на денешницата. Српската православна црква (СПЦ) вчера го погреба својот патријарх Иринеј, а претходно, за кратко време починаа и неколку владици, вклучувајќи го и митрополитот Амфилохиј, како резултат на […]

Илир Мета во посета на Бигорски – бескрајно благодарен за пречекот

Уредник 0
0
1.13K
Бескрајна благодарност до владиката Партениј и бигорското братство за топлиот и срдечен дочек, напиша албанскиот претседател Илир Мета на Фејсбук по вчерашната посета на Бигорскиот манастир. -Импресивна посета на манастирот „Свети Јован Крстител“, Бигорски манастир, кој годинава слави еден милениум од своето постоење. Ова е извонредно значаен божји храм и важен центар на православната вера, […]

Српскиот патријарх Иринеј погребан во храмот Свети Сава

Уредник 0
0
63
Во криптата на храмот Свети Сава денеска беше погребан поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј. Погребна литургија и опело служеше митрополитот Дабро-Босански Хризостом со владиците и свештенството на Српската православна црква, како и претставници на некои други цркви. Посмртните останки на Иринеј од гардистите на војската на Србија беа пренесени и спуштени во гробницата […]

Новиот поглавар ветува нов пат на ИВЗ

Уредник 0
0
98
Досегашниот в.д. поглавар на Исламската верска заедница, Шаќир Фетаху, е новиот поглавар на оваа втора најголема верска заедница во земјава. Избран е на седницата на членовите на Ријасетот на ИВЗ, со 18 гласа од муфтиите во земјата, раководителите и директорите на верските институции. Неговиот противкандидат, тетовскиот муфтија Ќани Несими, добил само три гласа. Со изборот […]

МПЦ испрати сочуство до СПЦ – Достоинствено го носеше патријаршискиот крст

Уредник 1
0
240
Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан упати телеграма со сочувство до Светиот архијерејски синод на Српската православна црква, по повод упокојувањето на српскиот патријарх Иринеј. – Со голема жалост ја примивме веста за упокојувањето на Неговата Светост Патријархот Српски Иринеј. Српската Православна Црква и Православието во целост, во неговата личност имаа […]

Погребот на Иринеј в недела, СПЦ ќе го изложи телото за опростување од верниците

Уредник 0
0
177
Српската православна црква и покрај драматичните размери со пандемијата од Коронавирусот, но и покрај тоа што Патријархот Иринеј почина од Ковид 19, одлучи неговото тело утре да биде изложени во две цркви во Белград. Првин во Соборниот храм Свети Архангел Михаил за време на Светата Литургија утре на денот кога храмот слави слава, а потоа […]

Почина Српскиот Патријарх Иринеј – ја загуби битката со Ковид 19

Уредник 0
0
340
Српската православна црква објави дека Патријархот Иринеј како последица од комполикации од Ковид19 починал утрово, петок 20 ноември 2020 година во 7 часот и 7 минути на Воената Болница Карабурма во Белград. Дополнителни детали СПЦ не соопштува. Иринеј е првиот поглавар на Православна црква кој почина од Коронавирус на 90 годишна возраст. Беше роден на […]

Грчкиот архиепископ позитивен на Ковид 19

Уредник 0
0
171
Атинскиот архиепископ Јероним е позитивен на Ковид 19, пренесуваат грчките медиуми. Тој бил хоспитализиран на болничко лекување, откако тестот покажал дека има коронавирус. Грчката црква изминатиов период покрена процес на тестирање кај владиците, откако на последната седница на Синодот било утврдено дека еден од учесниците бил со Ковид 19. Инаку Јероним е третиот поглавар на […]

Српскиот патријарх Иринеј не е починат, тврди СПЦ

Уредник 0
0
260
Српската Патријаршија ги демантира написите во српските медиуми, кои веќе се пренсуваат и во Македонија, сека Патријархот Иринеј починал поради компликации од Коронавирусот. Во соопштението од СПЦ, стои дека станува збор за лажни, неодговорни и неморални медиумски написи. СПЦ тврди дека состојбата на Патријархот е непороменета од утрово, кога беше забележано влошување на стојбата. -Го […]

Двајца кандидати за нов Реис на ИВЗ

Уредник 0
0
105
Исламската верска заедница ќе избира нов поглавар помеѓу двајца кандидати, кои до денеска додека траеше јавниот конкурс поднеле кандидатури. Едниот е актуелниот веде Реис, Шаќир Фетаху, гостиварски муфтија а другиот е проф Д-р. Ќани Несими, тетовскиот Муфтија. Седницата на Ријасетот на ИВЗ, на кој ќе се избира идниот поглавар е закажа за утре. Поглаварот на ИВЗ […]