Почетна Уредник

Уредник

Интригите на СПЦ не престануваат, признаеното име МПЦ-ОА всушност било маркетинг

Уредник 2
-21
1.69K
Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ повторно ја разбранува јавноста, откако откри какви интриги се криеле во преговорите со МПЦ-ОА и што всушност значело фаворизирањето дека СПЦ го признава името Македонска Православна црква. Српската православна црква практично не признала име „Македонската православна црква“, ниту пак признала какво било име на МПЦ-ОА, се додека тој спор не се […]

Српскиот патријарх во Охрид и во Струга – На луѓето тука им било најважно да ја чуваат својата православна вера

Уредник 2
0
1.19K
Српскиот патријарх Порфирије два дена е во посета на неколку светилишта во Струга и Охрид. При посетата увидел дека на луѓето во овие краишта најважно од се им било да ја сочуваат својата православна вера низ вековите. Изјава за медиумите даде само тој. Во негова придружба беше Архиепископот Стефан, митрополитите Петар и Тимотеј и епископот […]

Бугарската црква одлучи да влезе во канонско единство со МПЦ-ОА

Уредник 0
0
1.02K
Бугарската православна црква се приклучува на одлуката на Вселенската Патријаршија за признавање на канонскиот статус на МПЦ-ОА, иако официјално ја нарекува Православна Црква во Северна Македонија, објави религија.мк. Оваа одлука ја донел Синодот на БПЦ, откако ги разгледал писмата од Вселенската патријаршија за кревање на шизмата од МПЦ-ОА и од Српскиот патријарх Порфириј. Сепак, БПЦ […]

Иларион Алфеев по смената – патот направи остар завој и јас испаднав од него

Уредник 0
0
999
Поранешниот шеф на руската црковна дипломатија, Иларион Алфеев на Педесетница ја отслужи последната литургија во Москва, пред да замине за Будимпешта, каде беше прекомандуван по налог на Синодот на РПЦ-МП. По литургијата, Алфеев зборуваше и за оваа одлука,посчувајќи дека ниту тој нема јасни одговори зошто тоа се случува. -Многумина ме прашуваат зошто? Како?.. Сега нема […]

Српскиот патријарх пречекан во Калишта

Уредник 1
0
844
Српскиот патријарх Порфириј пристигна во Струга, каде во манастирот Калишта бешепречекан од Архиепископот Стефан и голем број верници. Заедно со Порфириј во посета на Струга и Охрид е и зворничко-тузланстскиот епископ Фотиј. -Стотици верници, стари и млади, деца во народни носии не ја криеја радоста што можат да го примат патријаршискиот благослов, пишува СПЦ на […]

Стобискиот епископ Давид одбележа 15 години архиерејски чин, присуствуваше владика од СПЦ

Уредник 1
0
787
На 19 Јуни, во манастирот „Успение на Пресвета Богородица”, покрај Скопје, ПОА одбележа 15 години од хиротонијата на Стобискиот епискп Давид со литургија на која учествуваа владиците на ПОА, со Архиепископот Охридски и Митрополит Скопски г. Јован, во сосолжение со епископот пакрачко-славонски г. Јован од СПЦ. Беседел Епископот пакрачко-славонски Јован, а на крајот од Литургијата […]

Богослужба на македонски јазик од храмот на Вселенската Патријаршија – чиноначлствуваше Архиепископот Стефан

Уредник 0
0
474
Со Божествена литургија со која чиноначалствуваше Архиепископот г. г. Сгефан, заврши петдневната посета на црковната делегација на Вселенската Патријаршија. Во храмот посветен на Света Троица што се наоѓа во познатиот регион Таксим, Архиепископот г. г. Стефан, заедно со епископот Хераклејски Климент и Антанискиот епископ г. Партениј, како и со јеромонаси од Вселенската патријаршија и од […]

Грчката национална телевизија ЕРТ ја пренесуваше „во живо“ заедничката литургија во Фанар

Уредник 0
0
211
Грчката национална телевизија ERT на својот сателитски канал ERT World вршеше директен пренос од првата заедничка Патријаршиска и синодална света литургија меѓу вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г.г. Стефан. Со тоа, освен македонската јавност која преку МРТВ имаше можност да го проследи чинот на воспоставување богослужбено и канонско единство единство на Охридската Архиепископија […]

Ковачевски до Вартоломеј: Верувам дека канонското единство ќе биде крунисано со издавање томос од страна на Вселенската патријаршија

Уредник 1
0
153
На заедничка средба по светата литургија премиерот Ковачевски пред вселенскиот патријарх Вартоломеј порача дека денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Ковачевски додаде и дека со ова се исправи голема историска неправда. „Ќе се послужам со зборовите на нашиот архиепископ г.г. Стефан кој на крајот на […]

Архиепископот Стефан го замоли патријархот Вартоломеј да ја признае Охридската архиепископија за автокефална

Уредник 0
0
290
„Господ ни е сведок, дека колку ни е надежта голема, уште поголема е нашата полна доверба во Вашиот суд, во Вашето расудување за времето кога треба да се случи уредувањето на овие работи. Вам Ви го оставаме судот на времето, но Ве молиме – не заборавајте не, помагајте ни да растеме“, порача г.г. Стефан Добро […]