Почетна Вести Европа Вартоломеј ќе биде првиот вселенски патријарх кој ќе ја посети Португалија
Вартоломеј ќе биде првиот вселенски патријарх кој ќе ја посети Португалија

Вартоломеј ќе биде првиот вселенски патријарх кој ќе ја посети Португалија

289
0

Вселенскиот патријарх Вартоломеј ќе патува во посета на Португалија. Ќе пристигне во Лисабон на покана од Меѓународниот центар за дијалог, во рамки на Свтскиот форум за дијалог, кој ќе се одржи од 14 до 16 мај.

Веста ја објави Митрополијата на Шпанија и Портигалија. ВАртоломеј ќе отслужи Света лиургија на 16 мај  во спомен на свети Николај Мистик, патријарх Цариградски.

Ова е прав, историска посета на Вселенски патријарх на Португалија и нејзиниот главен град.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *