Почетна Вести Ислам Заев не отстапува од контроли во верските заедници
Заев не отстапува од контроли во верските заедници

Заев не отстапува од контроли во верските заедници

164
0

Премиерот Зоран Заев и денеска посочи дека Владата сака да има соработка со сите верски заедници и дека секуларноста мора да се почитува, но исто така и законите, откако пред ндва дена од собранисклата говорница најави инспекции во верските заедници.

– Пратениците треба да отвораат дебати, не треба да се плашиме од тоа, ниту некој треба да се крие зад нешто. Институциите, како што веќе кажав, ќе спроведат контроли, истакна премиерот.

Темата за инспекциски контроли во верските заедници ја отвори пратеникот на СДСМ Мухамед Зекири со претеничко прашање до Премиерот.

На ова реагираше ИВЗ, посочувајќи дек Зекири подолго време се обидува да го урива угледот на поглаварот Сулејман Реџепи, а на премиерто Заев му порача дека мешањето во работата на верските заедници може да резултира ИВЗ да го бојкотира референдумот.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *