Почетна Вести ВНИМАВАЈТЕ! Поединци ја злоупотребуваат МПЦ и собираат донации во нејзино име
ВНИМАВАЈТЕ! Поединци ја злоупотребуваат МПЦ и собираат донации во нејзино име

ВНИМАВАЈТЕ! Поединци ја злоупотребуваат МПЦ и собираат донации во нејзино име

305
0

Непознати лица претставувајќи се во име на МПЦ собирале донации по куќи и станови во Скопје за поплавените подрачја. Станува збор за измама, на која предупредува Скопската епархија. МПЦ посочува дека донациите кои се собираат се исклучиво во храмовите.

-ИЗВЕСТУВАЊЕ: Забележани се примери, како поединци во името на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија или некој храм при МПЦ-ОА, собираат по домови донации за настраданите во поплавите, велејќи дека се испратени од некој храм или свештеник. Вашите донации се примаат само во храмовите, напиша на фејзбук, Отец Бобан Митевски.

predupreduvanje

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *