Почетна Вести Христијанство Владиката Тимотеј за Велигден во Австралија
Владиката Тимотеј за Велигден во Австралија

Владиката Тимотеј за Велигден во Австралија

419
0

Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски Тимотеј од вчера е во канонска посета на Австралија. Заедно со црковната делегацијата од Македонија вчера слетал  на Сиднејскиот аеродром, каде свечено бил пречекан од голем број верници од Австралија.

Оваа е третата канонска посета на Владиката Тимотеј откако назначен за администратор на оваа епархија. Во Австралија ќе престојуваат до 22 април 2018. Во црквите на МПЦ во Австралија Владиката Тимотеј годинава ќе го дочека и Велигден.

Во рамките на програмата, Митрополитот г. Тимотеј ќе одржи редовен состанок на Епархискиот управен одбор (ЕУО) и редовно Епархиско собрание со членовите на Епархискиот управен одбор и делегатите на Црковните општини.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *