Почетна Интервју Владиката Агатангел жестоко против решение на спорот со Грција
Владиката Агатангел жестоко против решение на спорот со Грција

Владиката Агатангел жестоко против решение на спорот со Грција

493
0

Повардарскиот митрополит Агатангел смета дека Македонската православна црква, исто како и Грчката треба активно да се вклучи во протестите во одбрана на уставното име на Македонија.

Во, прилично острата изјава, тој ги оценува како штетни политиките на власта во преговориоте со Грција, сметајќи дека крајното решение на спорот ќе значи обезличување на државата и идентитетот на македонскиот народ.

Владиката на МПЦ вели дека решението го Грција негативно ќе се одрзи и врз Македонската православна црква.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *