Почетна Вести Видо: Како Бугарите слават Водици?

Видо: Како Бугарите слават Водици?

768
0

Бугарската православна црква, која се раководи по Грегоријанскиот календар, на 6 јануари 2017 година, го прослави празникот Богојавление – Водици.

И во БПЦ овој празник се слави со скокање по светиот крст во водите во Бугарија, кои претходно свештениците и владиците ги осветуваат.

oroНо во Бугарија има и една друга традиција. Тоа е бугарското богојавленско оро, кое се игра во водите.

Ниту замрзнатите реки не беа пречка за него.

Погледнете.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *