Почетна Вести ВИДЕО: Ансамблот Македонија во мијачки носии ги воодушеви гостите во Бигорски

ВИДЕО: Ансамблот Македонија во мијачки носии ги воодушеви гостите во Бигорски

320
0

Божикната празнична атмосфера во Бигорскиот манастир, годинава ја надополнил настапот на ансамблот „Македонија“ од Скопје. Станува збор на прекрасен вечерен концерт за бадниковата вечер, во која ансамблот, предводен од професорите Владимир Јаневски и Тимко Чичаковски, покрај изведбата на прекрасните песни, направиле и значајна промоција на македонски народни носии од мијачкиот крај. Нивниот настап, во мијачките носии предизвикал восхит кај сите присутни.

3Впрочем погледнете го настапот, кој ќе ве воодушеви.

 

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *