Почетна Вести Велигденско – мајски продолжен викенд
Велигденско – мајски продолжен викенд

Велигденско – мајски продолжен викенд

209
0

veligden3Првиот ден од Велигден, 2 мај понеделник е неработен ден. Неработен за верниците од Православна вероисповест е петок 29 Април.

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно законот за празници овие два дена се неработни.

Годинава Велигден се совпаѓа и со денот на трудот  1 мај, со што практично викендот кој следува е продолжен викенд од четири денови.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *