Почетна Вести Ватикан се подготвува за Света Мајка Тереза
Ватикан се подготвува за Света Мајка Тереза

Ватикан се подготвува за Света Мајка Тереза

184
0

Во Ватикан се е подготвено за неделната церемонија за прогласувањето на Мајка Тереза за Светица. Голем дел од светските делегации веќе се пристигнати во Ватикан, меѓу нив и дел од македонската делегација.

majka tereza od KalkutaМакедонија, Индија и Албанија ќе имаат посебно место на чинот на прогласување на Мајка Тереза за Светица. Настанот ќе се случува на плоштадот Свети Петар пред Базиликата во Ватикан.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *