Почетна Вести Ватикан покажа голема почит кон Македонија, Бискупот Киро Стојанов служеше со Папата Франциск
Ватикан покажа голема почит кон Македонија, Бискупот Киро Стојанов служеше со Папата Франциск

Ватикан покажа голема почит кон Македонија, Бискупот Киро Стојанов служеше со Папата Франциск

1.77K
0

Ватикан и оддаде должна почит на Македонија на чинот на прогласувањето на Мајка Тереза за Светица.

misa 3Покрај тоа што македонската државно-црковна делегација имаше почесно место во првиот ред голема, многу поголема чест за Македонија беше и тоа што Скопскиот Бискуп и Апостолски Киро Стојанов сослужуваше со Папата Франциск за време на Светата Миса за прогласувањето на мајка Тереза за Светица. Меѓу четворицата бискупи и кардинали и Папата Франциск, кои на плоштадот Свети Петар во Ватикан ја отслужија Светата Миса за Мајка Тереза беше и македонскиот бискуп Стојанов.

misa 2Одлуката на Ватикан токму Стојанов да биде дел од созлужителите со Папата е огрома чест и задоволство и почит кон Македонија.

/РЕЛИГИЈА.МК

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *