Почетна Вести Регион Услов за посета на Србија: Папата Франциско сака да одржи миса на Маракана?
Услов за посета на Србија: Папата Франциско сака да одржи миса на Маракана?

Услов за посета на Србија: Папата Франциско сака да одржи миса на Маракана?

384
0

Кардиналот Пјетро Паролин кој беше во Србија и каде ги одредува условите за посета на папата Франциско на оваа земја и според неофицијални информации, барал дозвола за одржување на масовна миса на стадионот на Црвена ѕвезда.

Поглаварот на Римокатоличката црква е цврсто решен во 2019 година да ја посети Србија, откако претходно веќе беше во посета на Албанија и БиХ. Според Паролин, папата Франциско покажал голем интерес за Балканот, а особено за Србија и Црна Гора.

Од друга страна, голем дел од владиките на СПЦ се противат на неговата посета, но би го промениле мислењето ако тој јавно да се извини за злосторствата од логорот Јесеновац.

/фактор

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *