Почетна Интервју Свештеници годинава нема да одат на бадникарските огнови

Свештеници годинава нема да одат на бадникарските огнови

1.04K
0

Архиепископот г.г. Стефан, кој воедно е и митрополит на скопската епархија потпиша повелба со која им се забранува на свештениците од оваа епархија годинава на Бадник да писуствуваат и да ги благословуваат бадникарските огнови.

Повелтата е обврзувачка и задолжителна. Таа е донесена во контекст на напуштање паганските елементи во празнувањата на Божик.

Отец Бобан Митевски за оваа тема зборуваше во вестите на ТВ. Сител. Погледнете го разговорот.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *