Почетна Вести Регион Србија очекува Путин да присуствува на осветувањето на „Свети Сава“
Србија очекува Путин да присуствува на осветувањето на „Свети Сава“

Србија очекува Путин да присуствува на осветувањето на „Свети Сава“

755
0

Српските власти очекуваат рускиот претседател Владимир Путин да учествува на церемонијата на осветување во црквата „Свети Сава“ во Белград, соопшти прес-службата на српскиот претседател по телефонскиот разговор на двајцата лидери, пренесува ТАСС.

– Претседателот Владимир Путин потврди дека повторно ќе ја посети Србија за да присуствува на државната церемонија на осветување на црквата „Свети Сава“ и истакна дека Русија ќе ги задржи српските интереси и исто така ќе ги штити интересите на православната црква во Србија.

Претседателот Александар Вучиќ рече дека ќе му биде чест да го пречека Путин, особено во оваа празнична пригода, бидејќи Русија даде непроценлив придонес во завршувањето на изградбата на голема православна црква во Србија, што го прави еден од симболите на блиски односи меѓу двете земји и нации – се вели во соопштението.

Вучиќ, исто така, ја поздрави претстојната посета на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, која се очекува на 18 јуни.

Претходно српските медиуми во повеќе наврати објавија дека Путин ќе ја посети Србија во октомври 2020 година. Се очекува посетата да се совпадне со одбележување на годишнината од ослободувањето на Белград од нацистите на 20 октомври. И церемонијата на осветување во црквата „Свети Сава“, чија изградба траеше скоро 100 години, е предвидена и на овој датум.

За време на неговата посета на Србија во јануари 2019 година Путин рече дека Русија ќе издвои 5 милиони евра за градежните работи на црквата.

Катедралата „Св. Сава“ во Белград е најголемото источно православно место за богослужба. Црквата се простира на површина од 7.570 метри квадратни, а нејзината купола со дијаметар од 35 метри се издига до височина од 65 метри. Црквата е посветена на Свети Сава (1169-1236), основач на Српската православна црква и српски народен херој. Се смета дека катедралата е изградена на местото каде османлиските власти ги запалиле остатоците од Свети Сава во 1594 година.

Црквата е дизајнирана во 1894 година, но долги години изградбата беше стопирана заради планирање и координативна работа и почна дури во 1935 година. Избувнувањето на Втората светска војна го прекина процесот, кој повторно почна во мај 1986 година. Куполите беа подигнати во 1989 година, а редовните служби во црквата почнаа во 2004 година иако изградбата сè уште не беше завршена.

Русија го финансира украсувањето на куполата и на олтарот. Руските уметници помогнаа да се украси грандиозната купола со мозаик. Централната мозаична икона на куполата „Вознесение Христово“ ја создадоа 70 руски и српски уметници предводени од Николај Мухин, член на Руската уметност академија, кој го водеше тимот на уметници што го украсуваат катедралата Христос Спасителот во Москва.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *