Почетна Вести Регион Солунскиот митрополит поднел оставка
Солунскиот митрополит поднел оставка

Солунскиот митрополит поднел оставка

1.24K
0

Солунскиот митрополит Антим поднел оставка, објавуваат грчките медиуми. Веста попладнево со кратко соопштение ја потврди и Митрополијата од Солун.

-Од Светата Солунска Митрополија, се известува дека, вчера, понеделник, 07.08.2023 година, Неговата Светост Солунскиот митрополит г. Антимос уредно поднесе оставка и се стави на располагање на блажениот архиепископ Атински и цела Грција Јероним и на Вечниот свет синод на Грчката црква за него“, стои во соопштението.

Вста претходно беше објавена во текот на денот, но нема детали за причините

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *