Почетна Вести Собрани првите 32 илјади евра за изградба на Манастирот во Гостивар
Собрани првите 32 илјади евра за изградба на Манастирот во Гостивар

Собрани првите 32 илјади евра за изградба на Манастирот во Гостивар

960
0

Здружението за изградба на манастирската црква „Св. Преображение Христово“, синоќа во Гостивар ја одржа првата донаторска конференција за прибирање на средства за изградба на ова православно светилиште.

donatorska gostivarВо присуство на верници, претставници на компании и други гости беше претставен проектот, кој во иднина треба биде манастирски комплекс.

Надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф, во своето обраќање ја поздрави иницијативата на жителите на населбата Циглана, кои вложиле големи напори за да се почне градбата.

– Добро е што и оваа генерација продолжува да создава нови или да возобновува од старите градби. Денес и покрај економските состојби секоја епархија на свој начин е градилиште. Покрај во Скопје денес се градат храмови и во многу други места низ Македонија и меѓу Македонците по светот. Очигледно, духовните потреби и традицијата да издвојуваме за Бога, придонесуваат и оваа генерација да ја красат бројни ктиторски и неимарски тајфи, рече митрополитот г. Јосиф.

Претседателот на здружението Даниел Радески, се збалагодари на сите кои досега го помогнале градењето на манастирот и на сите помагатели им врачи благодарници. Тој потсети дека во Гостивар по пауза од 120 години се гради нов православен храм. Особена благодарност му искажана на Крсте Спасеноски кој ја даруваше парцелата од 10.000 квадратни метри.

– Оваа идеја стана реалност во октомври 2014 година, откако по подготвителните работи, поддршката на локалните власти и добивањето на благослов, беше поставен камен темелникот. Зад секоја голема работа и зад секој успешен проект покрај желба, потребна е и неизмерната помош, која ја добиваме, нагласи Радески.

На синоќешната донаторската конференција за изградба на манастирот, поединци и компании во пари и материјали даруваа 32.220 евра.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *