Почетна Вести СКАНДАЛ: Владиката Петар прекина литургија и избрка луѓе од црква

СКАНДАЛ: Владиката Петар прекина литургија и избрка луѓе од црква

5.54K
7

Владиката Петар ја прекинал литургијата и со поградни зборови и навреди го избркал, Никола Ставрески од манаститот „Св.Прохор Пчински“ во Донибург Австралија. Ставрески е поранешен близок соработник на Владиката Петар и еден од неговите поранешни поддржувачи, но откако Ставрески застана во одбрана на Игуменот Гаврил кој Владиката Петар го протера од овој манастир, тогаш падна во немилост на Преспанско-пелагонискот Митрополит.

Скандалот се случил денеска на утринската литургија во манастирот.

Погледенте го видеото, снимено од Никола Ставрески.

Коментар(7)

 1. Убаво му рече кој ти дозволи да снимаш тука,Петар стлбот и карпата на нашата црква само што не го почитуваат зборот негов,нормално што вака изрегира!

 2. Мислам дека тоа не е доволна причина за да се прекине Светата Литургија.

 3. Владиката Петар е уфрлен во МПЦ само да би ја растурил. Со таа цел го и инволвира Зоран (Јован) Вранишковски, неговиот сродник , роднина. Тоа се види од случајот што до сега во историјата на црквата не се случило еден епископ да се суди со верниците. Никогаш до сега тој не се помоли на Господа проблемите да се решаваат со Неговата, Божја помош, туку во помош ги повика иноверните, незнабожачките Австралиски моќници . На него според црковните прописи му следува автоматски , не лишување од чинот , туку оддалечување од црквата. Но бидејки МПЦ и така , бидејки непризнаена, делува без благодат божја, не можат над неа да делуваат црковните прописи. На верниците в Австралија им преостанувам ништо друго , освен да го бојкотираат воопшто да не го примаат во свијата средина и тој самиот ќе си отпадне од црквата како сува гранка од едно дрво.

 4. Штета е што во Уставот на МПЦ нема одредба со која би се наложувало, во вакви случаи да се собере одреден број на потписи за петиција за сменување на архиереј , кој што со своето делување и штети на верата и црквата. Кога би имало таква одредба Петар не би се задржал ни месец дена на архиерејска служба. Него уставот на МПЦ го штити и му овозможува вакво делување кое е од голема штета за црквата, а особено сега кога МПЦ се бори за неково си реноиме или па бар да има услови за преговори за својот легитимеитет-
  автокефалност. Тој некого ќе истерува од црква, храм, па тој е првиот кој треба ДА СЕ ИСФРЛИ ОД ЦРКВА.

 5. Iako mislam ne sum jas taa sto treba da kaze,no vidov eden covek dosol da prisustvuva na sluzba toj den, moze ke zablagodaril za zdraje,na Gospod,moze ke mu pobaral nesto za svoite decinja ,uspeh na Gospod, ne znam,si ima sekoj pricina zosto odi na Liturgija, no vladika go isfrla od sluzbata,od objektot.Ete da dojde vo taa crkva bugarski pravoslaven vernik,ili srpski pravoslaven,ili koj i da e pravoslaven,nema vo okolina pravoslaven hram zivee vo Avstralija i bar razbira jazik i dosol.Sto pravi vladikata,na vlez ke identifikuva koj e koj, zosto prisustvuvas.Ne znam ,ne e moe da kazam no ete rekov.
  Zar treba nekoj da odi po Liturgii i da snima odnesuvanje na klir , i da objavuva na portal pa da ima javno mislenje za klir.Iako pazam od toa da bidam iskoristena za komentar na vakvi objavi ,seriozni obvinenija se ova.
  Vidov covek ne mozese da zaednicari so pravoslavni braka i sestri,sekako Seprisutniot e sekade,moze i vo dvor da go pokae toj den,da priznae deka e nisto.

 6. I sto se odnesuva na toa sto slikal ,snimal covekot,pa kolku snimki od Veligden od proslavi na praznici po fb, po internet objavuvaat vernici,duri e i prestiz, da kazes si bil tamu i tamu za toj praznik i snimka ili slika, ne znam postoi li oficijalno deka ne e dozvoleno snimanje na Liturgija vo hram.Treba jasno da znaeme zasto togas mnogu objavi po internet so snimki od nedelni ,praznicni sluzbi se isto taka za pokana od crkoven sud kon konkretno lice deka napravilo prestap kon institucija MPC.
  Isto , za javno mislenje kon nekoja licnost,pretsedatel,minister ,sovetnik,e prestiz da ima vo mediumi deka prisustvuval na praznicna sluzba vo hrami ima sliki ,vo prvi redovi od narodot stojat ,i e ok.A covek zitel na Avstalija iako znael deka e vo nesoglasuvanje zaradi nesto so vladikata,i ete go snimil odnesuvanjeto i taa snimka e prestap.

 7. isto, mislam deka na vladikata ne bi mu se dopadjalo voopsto da ne dojde nikoj na sluzba,toj i svestenicite da drzat Liturgija a nema narod.Iako ne znam, vladikata znae.
  Slava na Gospod za se.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *