Почетна Вести Христијанство Синодот на МПЦ-ОА со исти став како и Мицковски – верува во зрелоста на граѓаните сами да одлучат како ќе постапат
Синодот на МПЦ-ОА со исти став како и Мицковски – верува во зрелоста на граѓаните сами да одлучат како ќе постапат

Синодот на МПЦ-ОА со исти став како и Мицковски – верува во зрелоста на граѓаните сами да одлучат како ќе постапат

582
0

Синодот на Македонската православна црква донесе исти став како и најголемата опозициска партија ВМРО ДПМНЕ пред претстојниот Референдум.

Македонските владици, посветиле должно внимание на актуелната состојба, но одлучиле дека граѓаните се доволно зрели за да сами донесат одлука по сопствено убедување.

-Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ја изразува својата доверба во политичката зрелост на граѓаните на Република Македонија, кои на претстојниот референдум, слободно и по свое сопствено уверување ќе го остварат своето демократско право на избор, стои во соопштението на Синодот на МПЦ-ОА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *