Почетна Вести Што порача Отец Пимен пред утрешната задушница
Што порача Отец Пимен пред утрешната задушница

Што порача Отец Пимен пред утрешната задушница

1.48K
0

Европскиот митрополит, г. Пимен, вечерва пред утрешниот ден Задушница, ги повика верниците на хуманост. Смислата на раздавањето храна е да им се помогне на гладните и сиромашните, вели Владиката Пимен.

-Кога утре на гробовите на вашите покојни ќе раздавате за покој на нивните души, немојте да ги презрете овие раце без разлика на вера, нација, раса.  Смислата на раздавањето е да нахраниме гладен и сиромав, а не на комшијата да му покажеме дека имаме најубави паковки.

И секако повикајте го свештеникот да се помоли за покој на душите.
Вечен им спомен на сите упокоени во Христа нашиот Бог!, напиша Отец Пимен на својата фејсбук страница.

pimen fbbb

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *