Почетна Вести Саудиска Арабија: Починаа најмалку 30 аџии на аџилак
Саудиска Арабија: Починаа најмалку 30 аџии на аџилак

Саудиска Арабија: Починаа најмалку 30 аџии на аџилак

312
0

Најмалку 31 аџија починаа синоќа, на аџилак во Саудиска Арабија, пренесува Anadolu Agency (AA).

Саудиската новинска агенција (SPA) јавува дека сите починати аџии се странски државјани и досега не се објавени причините за нивната смрт.

Аџилакот е една од основните верски обврски на муслиманите и оваа година во Мека и Медина се очекува да пристигнат повеќе од два милиона аџии. „SPA“ јавува дека досега во Саудиска Арабија пристигнале најмалку 620.000 аџии.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *