Почетна Вести Европа Рускиот Патријарх ќе оди на средба со Вселенскиот Патријарх?
Рускиот Патријарх ќе оди на средба со Вселенскиот Патријарх?

Рускиот Патријарх ќе оди на средба со Вселенскиот Патријарх?

428
0

Рускиот патријарх Кирил најверојатно ќе отпатува во посета на Вселенската Патријаршија, објавија дел од грчките медиуми. Според неофицијалните информации Московскиот Патријарх следната недела треба да има средба со Вселенскиот патријарх Вартоломеј во седиштето на Вселенската Патријаршија во фанар.

Единствената точка на разговорот ќе биде украинската автокефалност. Според пишувањата на грчките медиуми средбата била договорена усмено, без претходна писмена формална комуникација.

Засега ниту Руската црква, ниту пак Вселенската патријаршија не ја потврдува, ниту демантира оваа информација.

/Двери.бг

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *