Почетна Вести Руската патријаршија го повлече членот од организациониот одбор за Соборот на Крит
Руската патријаршија го повлече членот од организациониот одбор за Соборот на Крит

Руската патријаршија го повлече членот од организациониот одбор за Соборот на Крит

261
0

Шефот на административниот секретаријат на Московската Патријаршија, епископот Солнечногорски Сергиј, којшто се наоѓа на Крит и учествуваше во подготовките на Сеправославниот Собор, е повикан да се врати во Москва, соопшти „Риа Новости“, повикувајќи се на извори од Московската Патријаршија.

Ruska Crkva 4Причината е што Константинополската Православна Црква има намера да го одржи Сеправославниот Собор од 16 до 26 јуни на Крит и покрај тоа што неговото одржување е доведено во прашање.

Минатата недела Свештениот Синод на Бугарската Православна Црква го откажа учеството на Соборот. Исто такво решение донесе и Антиохиската Патријаршија.

Српската Православна Црква во четвртокот излезе со обраќање до Константинополската Патријаршија, во кое повика кон одложување на Соборот и свикување на меѓуправославна средба на која би се решиле спорните точки. Грузиската Православна Црква исто така го откажа своето учество на Сеправославниот Собор.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *