Почетна Интервју Руската црква повикува на дијалог МПЦ-СПЦ

Руската црква повикува на дијалог МПЦ-СПЦ

330
0

Шефот на руската црковна дипломатија, Митрополитот волоколамски Иларион Алфеев, во интервју за Спутник, многу кратко одговори на прашањето поврзано со МПЦ и идејата Бугарската црква да биде закрилник на македонската автокефалност.

Алфеев, само посочи дека Руската црква е на став дека тоа прашање треба да се решава во дијалог со СПЦ, без притоа да дава каква било оценка за потегот на БПЦ.

-Ние секогаш поаѓаме од тоа дека проблемот на непризнаената Македонска црква мора да се решава со дијалог меѓу неа и Српска православна црква“, одговори рускиот митрополит на прашањето поставено во интервју за „Спутник“.

Од друга страна пак, во интервјуто Алфеев испрати многу политички пораки кон Србија, јасно потсетувајќи ја дека е на крстосница кога мора да избере каде ќе се движи и во кои односи ќе биде со Русија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *