Почетна Вести Христијанство Прва средба на Архиепископот Стефан со директорот на КОВЗРГ Сотировски
Прва средба на Архиепископот Стефан со директорот на КОВЗРГ Сотировски

Прва средба на Архиепископот Стефан со директорот на КОВЗРГ Сотировски

216
0

Македонската православна црква ги поддржува иницијативите на новиот директор на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски за унапредување на соработката и довербата меѓу верските заедници во Македонија.

На правата средба што Сотировски ја имал со Поглаварот на МПЦ-ОА, Архиепископот Охридски и македонски, г.г. Стефан биле поздравени иницијативите и заложбите за внесување нов дух во меѓуконфесионалните односи во Македонија, како и поддршката на МПЦ-ОА за сите отворени прашања со кои се соочува.

-Покрај срдечните честитки за изборот на новиот директор Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан ги истакна своите искрени желби за успешна работа и поддршка за сите идни заложби на новиот директор во интерес на унапредување на соработката и довербата меѓу верските заедници во Македонија, како и зголемена грижа за потребите на Македонската Православна Црква и сите нејзини верници.  Директорот на КОВЗРГ г-дин Даријан Сотировски  ја истакна заложбата за внесување на нов дух во меѓуконфесионалните односи. Притоа беше истакната поддршката кон МПЦ-ОА за сите отворени прашања со кои се соочува, стои во соопштението од Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи во Македнија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *