Почетна Вести Претседателот на украинскиот парламент на средба со Вселенскиот патријарх
Претседателот на украинскиот парламент на средба со Вселенскиот патријарх

Претседателот на украинскиот парламент на средба со Вселенскиот патријарх

165
0

Претседателот на украинската Рада, (парламентот), Андреј Парубиј бил во во посета на седиштето на Вселенската патријаршија и имал средба со Патријархот Вартоломеј.

rada-i-vartolomej-4Според веста, официјално објавена од украинската Рада, Парубиј и Вартоломеј разговарале за статусот на Украинската Православна Црква, за која Парубиј бара официјално признавање од Вселенската патријарпија.

-За време на двочасовната средба двете страни, меѓу другото, разговараа и со можноста за создавање на една национална православна црква во Украина и решавање на автокефалното прашањето. Г-дин Андреј Парубиј по средбата рече дека односите меѓу Киев и Вселенската Патријаршија се многу поблиски до формирање на единствена национална православна црква во Украина, пишува во соопштението.

rada-i-vartolomej-2Украинскиот претседател на Парламентот му се заблагодарил на Вселенскиот патријарх за средбата и го поканил да ја посети Украина,  на што според соопштението Вартоломеј искажал големо восхитување за украинскиот народ и желба наскоро да допатува во Киев.

Инаку, Парубиј во јуни испрати официјално писмо до Вселенската Патријаршија, во кое бараше признавање на Автокефалниот статус на Украинската Патријаршија.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *