Почетна Вести Повратник од Австралија изгради црква во штипско
29
28
27
26
25
24
23
22
21
20
19
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Повратник од Австралија изгради црква во штипско

1.78K
0

Митрополитот Брегалнички Иларион на осми мај 2016 година, на томина недела ја осветил новоизградената црква, посветен на „Св. вмч. Димитриј“, во с. Селце – Штип, со ктиторство  на Ѓоре Митев со неговото семејството, по потеколо од с. Селце, повратник од Австралија.

По чинот осветување, ктиторот Митев на свечен начин ја предал цркват на МПЦ – ОА односно Брегалничка Епархија.

За оваа големо ктиторско дело, Брегалничката епархија, односно Митрополитот Брегалнички г. Иларион го одликуваЛ со златен орден со ликот на „Св. Николај Мирликијски Чудотворец“.

ГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *