Почетна Вести Поглаварот на ИВЗ, Реџепи му го честиташе изборот на Доналд Трамп за американски претседател
Поглаварот на ИВЗ, Реџепи му го честиташе изборот на Доналд Трамп за американски претседател

Поглаварот на ИВЗ, Реџепи му го честиташе изборот на Доналд Трамп за американски претседател

191
1

Претседателот на Исламската верска заедница, Хаџи Сулејман еф. Реџепи, преку амбасадорот на САД во Македонија,  Џес Бејли испратил телеграма со честитки за изборот на новиот претседател на САД, Доналд Трамп.

sulejman-redzepi-naslovnaРеџепи во телеграмата пишува дека му испраќа честитка од негово, но и од име на сите муслимани во Македонија.

-Овие избори несомнено ќе биде историски и ќе бидат запаметен. Изборот на кандидатот на Републиканците против кандидат на Демократите, со мала предност, е јасен показател кој покажува на високата култура и демократски капацитет на вашиот народ, а тоа значи само едно, Америка ќе остане биде обединета и посилна од кога и да е. Убеден сум дека надворешната политика ќе биде продолжување на она што САД отсекогаш го правела за слободата на народите во корист на мирот и демократијата во светот, особено во регионот на Балканот. Особено сум убеден дека поддршката на САД ќе биде во вистинската насока, за помош и дипломатски ангажман и ќе продолжи со реализација на човековите права, пишува меѓу другото поглаварот на ИВЗ во честитката до Трамп.

Коментар(1)

  1. Ova cestitka od makedonskiot odza ce e od najgolema vaznost za amerikanskiot pretsedatel, ke ja stavi da stoi na vidno mesto vo svojot kabinet se dodeka mu trae pretsedatelskiot mandat, posle ke bara od parlanemtot i senatot da si ja prisvoi vo privatna sopstvenost

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *