Почетна Вести Поглаварот на ИВЗ на средба со аташето за верски прашања на Турција
Поглаварот на ИВЗ на средба со аташето за верски прашања на Турција

Поглаварот на ИВЗ на средба со аташето за верски прашања на Турција

108
0

Новоименуваниот аташе за верски прашања на Турската амбасада во Скопје, Мурат Алкан, денеска бил на средба со поглаварот на ИВЗ, Сулемјан Реџепи во седиштето на Ријасетот на ИВЗ.

На средбата главен  акцент бил ставен на постојана соработка и многу блиските односи меѓу ИВЗ и Амбасадата на Република Турција.

atase-2Алкан и Реџепи разговарале и за проблемите и потребите со кои ИВЗ се соочува со државните институции.

ИВЗ и аташето за верски прашања на Турција во Скопје изразиле подготвеност за продлабочување на соработката.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *