Почетна Вести Почна градбата на нова црква во Берово

Почна градбата на нова црква во Берово

622
4

Во месноста Беровско езеро денес беше поставен камен темелник на нова црква посветена на „Св.Пантелејмон“.

hram-berovo-kamen-temelnik2-640x360Осветувањето на камен темлникот го извршил Архиепископот г.г Стефан во присуство на голем број верници.

hram-berovo-kamen-temelnik1-640x360Дарител за изградба на црквата е Благој Механџиски по потекло од Малешевијата, кој воедно е еден од најголемите македонски донатори и хуманисти.

/КУРИР

Коментар(4)

  1. Со благослов на надлежниот Митополит Струмички Наум.

    1. Архиепископот, односно секој поглавар на помесна православна црква, на терирторијата на својата помесна православна црква има право да подига ставропигии, односно цркви и манастири кои се под неговиот свет омофор.
      Во беровско веќе има еден таков манастир, посветен на свети Гаврил Светогорец, кој е под директна управа на нашиот блажењејши архиепископ.

  2. Prespanec, po tvoive komemtari vejke e jasno deka si bogoslovski nepismen. Te molam prvo nauci ja “Oce nas” pa potoa da diskutirame za “Simvolot na verata”, a za stavropigii ima vreme.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *