Почетна Вести ПИМЕН: Македонија е земја на многу светители

ПИМЕН: Македонија е земја на многу светители

1.54K
0

Европскиот Митрополит г. Пимен, кој присуствуваше како дел од државно-црковната делегација на канонизацијата на Мајка Тереза за Светица, најави дека МПЦ следната година ќе прогласи за Светител уште една личност од Македонија. Станува збор за Епископот Велички Гаврил Светогорец.

Otec Pimen evropski-Ние навистина сме земја која што изобилува со Светители и кои се значајни и од католичката и до православната црква. Еве можам да најава дека во православната црква во 2017 следува канонизација за Епископот Велички Гаврил. Неколку години е формирана комисија која ги испитува неговите дела и еве следната година ќе можеме да пристапиме кон негова канонизација, изјави од Рим Владикат Пимен.

 

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *