Почетна Вести Христијанство Папата ќе престојува само 10 часа во Македонија
Папата ќе престојува само 10 часа во Македонија

Папата ќе престојува само 10 часа во Македонија

2.11K
4

Папата Франциск, поглаварот на Римокатоличката црква, предвидено е да ја посети Македонија на 7 мај годинава. Тој ќе биде првиот папа што воопшто некогаш дошол во Македонија.

Според официјалниот протокол што го објави Светиот Престол на својата веб-страница, папата во главниот град Скопје ќе остане само 10 часа и ќе има набиена агенда.

Во Скопје ќе пристигне од Софија. Неговото слетување на скопскиот аеродром е предвидено за 8 часот и 15 минути наутро.

По официјалниот пречек на аеродромот заминува во вилата на претседателот Ѓорге Иванов на Водно, каде што ќе има и официјална церемонија за пречек во дворот на претседателската палата.

Сите средби папата Франциск со политичкиот, државниот и дипломатскиот кор ќе ги оствари во резиденцијата на предателот.

Следува средба со премиерот Зоран Заев во претседателската палата.

Потоа папата ќе има средба со претставници на државните институции, со претставници на граѓанското општество и со дипломатскиот кор во Мозаичната сала на претседателската палата.

Папата Франциск, најверојатно нема да има одделни средби со верските поглавари, туку при посетата на Спомен-куќата на Мајка Тереза ќе оствари средба и со нив.

Следува прошетка низ центарот на Скопје.

Главниот настан ќе се случува на градскиот плоштад. Таму папата Франциск ќе ја отслужи првата историска миса во Македонија.

Според програмата што е објавена, Ватикан не прецизира детали што и како ќе се случува за време на мисата, но се очекуваат голем број гости од Македонија и од земјите на регионот.

Програмата засега не предвидува изјава на папата за медиумите, но иако не е потврдено сосема е извесно дека по завршувањето на мисата тој ќе има обраќање од градскиот плоштад со клучните пораки поврзани со мирот и со Македонија.

Интересно е за обележување дека во протоколот е предвидена екуменска и меѓурелигиска средба со младите од Македонија.

Папата Франциск ќе ја посети и катедралната црква на Католиците, „Пресвето срце Исусово“, каде што ќе има средба со верниците на Католичката црква.

Поглаварот на Римокатоличката црква ќе ја напушти Македонија од скопскиот аеродром во 18 часот и 30 минути.

Ватиканската палата го објави и логото за посетата на Македонија, кое е напишано на македонски јазик и на него пишува: „Не бој се мало стадо“, папата Франциск во Македонија, 7, мај 2019 година.

 /Радмила Заревска (Нова Македонија)

Коментар(4)

 1. Архијеретик папа . Који мисли да је непогрешив. Који је убацио “filioque”у Симбол вере. Је ништа друго него нечастиви лично и не дајте се преварити браћо Македонци јер је он “вук у јагњећој кожи”. Уз то је језуиста

 2. Poštovani Slobodane,
  Pitanje Filioque-a je zapravo teološko pitanje Koje je davno riješeno između katoličke i pravoslavnih komisija, stoga uopće nema smisla iznositi, a još više o tome raspravljati. Pametnije bi bilo da ste iznijeli pitanje primata rimskog Biskupa, o tome bi mogli razgovarati. Vaše mišljenje, da je Papa, citiram: Arhijeretik, neću komentirati, Ali ću se teološki i činjenično pokušati osvrnuti na ulogu i službu Petrova nasljednika.
  Isusovom voljom, apostol Petar biva postavljen za Glavu Crkve, Petros-grčki Stijena- za Stijena na koju je Krist sagradio svoju Crkvu. Međutim, ne samo to, Krist ide dalje i govori mu: što god svežeš na zemlji, bit će svezano na nebesima i što god odriješiš na zemlji bit će odriješeno na nebesima (Usp. Mt 16, 13-19). Shodno tome, proizlazi da je Petra taj kojemu je Gospodin povjerio vodstvo Crkve (Pasi ovce moje) te mu dao vlast odlučivanja na zemlji. Više puta se kroz povijest pokazala važnom uloga pape kao spona jedinstva, i upravo zahvaljujući njemu možemo se dičiti da smo Jedna, Sveta, Katolička i Apostolska Crkva. S druge pak strane, ne možemo reć da je Jedna pravoslavna Crkva jer ona de facto ne postoji. Govorite makedoncima da se ‘Ne daju prevariti jer je Papa vuk u janjećoj koži’. A ja vam kažem: dragi Makedonci, Budite ponosni da ćete ugostiti Petra naših dana, koji za razliku od SPC i gospodina Slobodana čiji je član, ne negira vaš Identitet i pravo na samostojnu i zasluženu Makedonsku pravoslavnu Crkvu.
  Grad Skopje će 7.5.2019 zlatnim slovima upisati u Kalender svoje povijesti jer će ugostiti najveći moralni Autoritet današnjice.
  Svako dobro!

 3. Поштовани Емануеле
  Прво питање “filioque” није решено . Прочитајте став Митрополита Јаниса Зизјуласа о том питању и биће вам јасно да Православни никада неће прихватити то што је Римокатоличка “црква ” пре хиљаду година изменила Никејско -цариградски симбол вере. А да не спомињем римокатоличку глупост са Првог концила о непогрешивости Папе. Још ће почети да нас убеђују да је Папа Александар шести(Родриго Борџија ) био непогешив.
  Друго, ја никада нисам оспоравао идентитет Македонаца , чак и сада после него што су они сами преоменили име државе, њихову земљу зовем Македонија. И наравно да мислим да Македонски народ заслужује своју аутокефалну Цркву ,која ће бити део Једне Свете Саборне и Апостолске Цркве чији је поглавар Господ Исус Христос , а не неки човек који за себе мисли да је непогрешив.

 4. Nije problem samo Fioque vec mnogo toga, sva ta pogresna jereticka ucenja Rimokatolika a to su bezgresno zacece Presvete Bogorodice, Nepogresivost Pape, beskvasni hlebovi, purgatorijum ili ti cistiliste… a da ne govorimo o strasnim moralnim zlocinima nad decom os strane svestenika i biskupa, inkvizicija… Tako da je rimski episkop davno otpao od prave i istinite Crkve, FRancesko kad bi se pokajao bilo bi nesto od njega ovako samo izigrava klovna koga vecina istaljanskih vernika ne voli a klir prezire. Benedikt je bio veci autoritet… ali ne znaju mnogi zasto su ga sklonili.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *