Почетна Вести Папата Франциск донираше 50.000 евра за поплавените во Скопско
Папата Франциск донираше 50.000 евра за поплавените во Скопско

Папата Франциск донираше 50.000 евра за поплавените во Скопско

288
0

Папата Франциск донирал 50.000 евра за настраданите во поплавите што на 6 август го зафати Скопско истовремено и за штетите предизвикани од земјотресот на 11 септември, објави интернет порталот „Катоилици.мк“

poplava-stajkovci6-На 22 септември 2016 година Апостолската нунцијатура во Македонија го извести Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија, д-р Киро Стојанов, дека Папскиот совет „Cor Unum” одобри 50.000 евра,дар на Светиот Отец папата Фрањо,за настраданите од неодамнешните поплави што го зафати Скопје на 6 август и земјотресот од 11 септември 2016 година, пишува порталот.

Франциск по поплавите што го зафати Скопје на 6 август упати сочувство до семејствата на загинатите во поплавите.

/КАТОЛИЦИ.МК

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *