Почетна Вести Огромен интерес за сликите на Владиката Пимен
izlozba-pimen-6

Огромен интерес за сликите на Владиката Пимен

687
2

Огромен интерес за сликите на Митрополитот Пимен, покажаа синоќа гостите кои дојдоа на отворањето на изложбата во Винскиот бар Подрум во Скопје. Најголем број од изложените фотографии беа продадени уште во првиот половина час од изложба. Сите средства од продадените слики ќе бидат наменети за хуманитарни цели.

Изложбата е отворена и денеска и во наредните денови.

За сликарскиот и уметнички талент на Владиката на МПЦ интерес покажаа огромен број гости. Од политичари, до уметници, новинари, јавни личности. Меѓу гостите беа и Владиците Јосиф од Тетово и Јосиф од Куманово, архимандрити, свештеници. На отворањето на изложбата беше  и директорката на Комисијата за односи со верските заедници, Валентина Божиновска.

ГАЛЕРИЈА:

Коментар(2)

  1. Добро би било, кога Митрополитот Пимен би организирал првата изложба да биде со икони и фрески, отколку со балерини, првенствено му доликува духовното, а не световното, Епископот е икона Христова и повикан е првенствено да зборува за Бога дали преку слово илли преку икона, тоа е негово право. Да не се случи како еден владика повеке тој говореше политика од политичарите, на кои не им преостануваше ништо друго, туку тие да зборуваат за верата.

  2. Nikolaj vazna e celta. Namesto da se raduvas sto Vladikata Pimen pomaga na nekoj sto mu treba pomos, ti kritikuvas. Kako nebare da si ti nekoj svet i bezgresen covek. Poveke mi izgleda ova go pisuvas od zloba ili ljubomora ili po necija naracka….Se prasuvam kako voopsto ne go vide pozitivnoto?

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *