Почетна Вести Од верен борец на „Хезболах“, до верник во Христа
Од верен борец на „Хезболах“, до верник во Христа

Од верен борец на „Хезболах“, до верник во Христа

497
0

Афшин Џавид, 44 годишен Иранец, муслиман од редот на шиитите и верен борец на „Хезболах“ ги напиштил борбените позиции и со „крстот в раце“ го избрал патот на љубовта и мирот. Тој сега е христијанин.

Неговата приказна што ја раскажал за порталот „Ромфеа“, го обиколи светот. Вели, „убиваат во името на Бог, но вистинскиот Бог е љубовта и простувањето.

Џавид е роден во 1972 година во Абадан, во јужниот дел на Иран, во близина на границата со Ирак.

На 17 години, бил во Малезија, каде што бил уапсен за поседување на фалсификувани пасоши. Од тој момент, почнала неверојатна приказна за неговото преобратување во христијанството.

Оваа приказна, која траеше две години, како што вели Џавид наликувала на телевизиска серија со фантастична приказна. Но наместо сценарио за филм, неговата приказна е реалноста на животот.

“Јас сум роден во градот, кој се наоѓа во јужниот дел на Иран, наречен Абадан, во семејството на шиитски муслимани. Дедо ми беше на чело на муслиманската заедница. Тој имаше 19 деца, а сега 84 внуци. Морав да го изберам истиот пат за да се пренесе духовна традиција на семејството на своите потомци. Факт е дека во мојот живот се случија неколку несреќни настани. Но секој пат кога ми се закануваше опасност, пред мене се појавуваше сликата на непознато лице за мене. Тој изгледаше сосема реален. Дедо ми велеше дека тоа е знак на дух, кој се грижи за мене и ме штити.  Подоцна, станав член на “Хезболах”. Јас интензивно го изучува Куранот, изјавил за „Ромфеа“ Џавид.

Потоа вели дека заминува за Малезија, каде шо бил уапсен со лажен пасош. Во затворот предавал учења од Куранот, читајќи ја светат книга секојдневно од почеток до крај. Во сведоштвото за порталот зборува за неговиото искуство во затворската ќелија, каде што почнува да се сомнева во вистинитоста на верата.

-Гледав на Куранот и одеднаш почувствував некоја сила. Ги надминав стравот. Дојдов до работ на очајот и почнав да се чувствувам дека оваа сила е ме гуши и ме убива. Чувствував дека ќе умрам во оваа просторија. И јас тогаш извикав: “Боже, помогни ми!” Потоа слушнав глас ми рече: “. Го повикувате името на Исус?”. Јас вчудовидено прашав.  “Исус, ако сте реални, покажете ми” – реков јас. Јас се прашував зошто Исус му помогна еден муслиман?, вели во сведоштовото екс војникот на „Хезболах“.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *