Почетна Репортажа Видео Нов видео спот од Бигорски

Нов видео спот од Бигорски

632
0

Изминатиов период во Бигорскиот манастир, кој отсекогаш бил и се’ уште е центар на духовноста и културен двигател за македонскиот народ, повторно беше изработен нов видео спот, овој пат за првата великопосна песна (каланда) со наслов “Сега е Свет и Велик Пост”.

Она што е најинтересно е тоа дека овој видео спот преку своето сценарио раскажува една несекојдневна приказна, со која веруваме ќе се гордеат целиот православен народ од нашата земја, а особено Мијаците, односно сите оние кои живеат или потекнуваат од познатиот мијачки крај.

Тимот кој со голема љубов и посветеност работеше на видео записот, е во состав од:

Режија и монтажа: Горан Костадинов

Камера: Александар Ивановски, Кристијан Теодоров,

Дрон: Небојша Петревски

Изведува Ансамбл „Македонија“

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *