Почетна Вести Христијанство МПЦ-ОА и подари мошти на Антиохиската Патријаршија
МПЦ-ОА и подари мошти на Антиохиската Патријаршија

МПЦ-ОА и подари мошти на Антиохиската Патријаршија

761
0

Архимандритот Гаврил и новиот свештеник на црквата Света Петка, Владо Недески ја претставувале Македонската Православна црква – ОА, на интронизацијата на новиот митрополит во Австралија од Антиохиската Патријаршија.

Архимандритот Гаврил од името на МПЦ – ОА, на новиот антиохиски Митрополит г. Василиос му подарил свети мошти од свети Василиј Велики донесени од Македонија.

По интронизирањето, македонската делегација имала средба и со Антиохискиот патријарх Јован X, кој е во посета на Австралија и кој го извршил чинот на усоличување на новиот митрополит.

-Архимандритот Гаврил од свое име, од име на делегацијата, како и од името на сите верни чеда на МПЦ-ОА на нововостоличениот Митрополит г. Василиос му го честита од Бога даденото Митрополитско достоинство. На Митрополитот г. Василиос уште еднаш му посакуваме многу успеси на нивата Господова и успешна соработка со МПЦ-ОА, велат од Австралиско-сиднејската епархија на МПЦ-ОА.

Митрополит г. Василиос е избран за наследник на починатиот Митрополит Павле (Салиба), на тронот на Австралиско-новозеландско-филипинската епархија на Антиохиската Патријаршија. На интронизацијата присутвуваа преставници од Помесните православни цркви, кои битисуваат на Австралиско тло.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *